ریشه محک برای زن باردار

ریشه محک برای زن باردار

براساس نتایج حاصل از یک مطالعه که گزارش نهایی آن در مجله اپیدمولوژی آمریکا منتشر شد. مصرف شیرین بیان در دوران بارداری نباید از حد اعتدال خارج شود. شیرین بیان حاوی ماده فعالی به نام “گلیسیریزین” است. که مصرف زیاد و بی رویه شیرین بیان در بارداری با پیامدهای نامطلوبی بر رشد شناختی کودکان همراه است. در این بخش از مقالات احمدی شیرین بیان به ریشه محک برای زن باردار می پردازیم. با ما همراه باشید.

میزان مجاز و غیرمجاز مصرف شیرین بیان در بارداری

در تحقیق صورت گرفته مصرف بیش از 500 میلی گرم گلیسیریزین معادل 250 گرم .شیرین بیان در هفته به عنوان حد بی رویه و آستانه غیرمجاز و مصرف. 249 میلی گرم و یا کمتر گلیسیریزین در طول هفته به عنوان حد اعتدال و آستانه مجاز در نظر گرفته شد.

ریشه محک برای زن باردار
ریشه محک برای زن باردار

خوردن شیرین بیان در دوران بارداری سبب بلوغ زودرس و کاهش بهره هوشی جنین در آینده خواهد شد!!!

در نهایت نتایج حاصل از این تحقیق نشان داد. که آن دسته از نوجوانانی که در طول دوره جنینی خود در رحم مادر در معرض مقادیر بالای شیرین بیان قرار داشتند. در آزمون های استدلال شناختی نسبت به سایر همسالان خود دارای عملکرد ضعیف تری بودند. به طوری که این تفاوت بهره هوشی به اندازه 7 نمره در IQ بود. علاوه بر آن این عده از کودکان در مقایسه با سایر همسالان خود دارای مشکلات رفتاری (از نوع اختلال کم توجهی بیش فعالی) بیشتری بودند. ضمن آنکه دختران مورد مطالعه نیز دچار بلوغ زودرس شده. و این علائم را زودتر از سایر همسالان خود تجربه می کردند.

میزان بالای شیرین بیان در بدن فرد باردار می تواند. باعث مشکلاتی مثل سقط جنین یا زایمان زود هنگام شود. و مطالعات نشان می دهد که مصرف بالای این ماده با کوتاه شدن دوره بارداری برابر است.

  •  متخصصان اظهار داشته اند که مصرف ریشه شیرین بیان در این دوران می تواند. به جفت آسیب برساند و همچنین باعث می شود. که هورمون های استرس مادر به نوزاد برسد. و روی مغز او تاثیرگزار باشد. که با این اتفاق ضریب هوشی نوزاد پایین می آید. و مشکلات رفتاری در او افزایش پیدا می کند.
  •  مصرف شیرین بیان در این دوران همچنین می تواند باعث کاهش مهارت های ذهنی کودک. شود و نوزاد را مستعد مشکلاتی مثل کمبود. توجه و اختلال بیش فعالی می کند. ، پس در هر صورت بهتر است که مادران در دوران حاملگی از این ماده گیاهی دوری کنند.

خواص شیرین بیان

شیرین بیان خواص دارویی دارد، به عنوان مثال زخم معده را تسکین می دهد اما محصولات مشتق شده از این گیاه عوارضی نیز به همراه دارد. به تازگی ارتباط مصرف شیرین بیان با کاهش باروری در زنان مورد بررسی قرار گرفته است و مطالعات نشان می دهند که مصرف این گیاه در بارداری می تواند با نقایص جنینی و نیز کاهش وزن هنگام تولد همراه باشد. در این مطالعه نیز به بررسی اثر مصرف شیرین بیان در بارداری بر عملکردهای شناختی و رفتاری جنین پرداخته شده است.محققین نشان داده اند که ماده مؤثره ی شیرین بیان یک مهار کننده قوی برای دهیدروژنازهای 11- بتا هیدروکسی استروئید نوع 2 جفتی است.

این آنزیم باعث مهار تولید گلوکوکورتیکوئیدهایی مثل کورتیزول می شود. به همین دلیل مصرف شیرین بیان با افزایش کورتیزول همراه است. افزایش مواجهه با گلوکوکورتیکوئیدها با بیماری های روانی مرتبط هستند.برای بررسی اثرات شیرین بیان در دوران بارداری محققین اطلاعات 378 کودک با میانگین سنی 13 سال را مورد بررسی قرار دادند. اطلاعات میزان مصرف شیرین بیان در دوران بارداری مادران جمع آوری گردید و دریافت پایین به صورت کمتر از 249 میلی گرم در هفته و دریافت بالا به صورت بیشتر از 500 میلی گرم ماده مؤثره (معادل 250 گرم شیرین بیان) تعریف شد.

ریشه محک برای زن باردار
ریشه محک برای زن باردار

مضرات احتمالی ریشه شیرین بیان به ویژه در بارداری و شیردهی

مصرف مقادیر زیاد ریشه شیرین بیان می تواند مشکلاتی به همراه داشته باشد. یکی از این موارد افزایش سطح کورتیزول در بدن و به هم خوردن تعادل الکترولیتی است. در نتیجه مصرف مقادیر زیاد این ماده می تواند تعادل پتاسیم در بدن را به هم بزند، باعث افزایش فشار خون شود، ایجاد ضعف عضلانی کند یا در ریتم و ضربان قلب اختلال ایجاد کند.
همچنین در مطالعه ای دیده شد مادرانی که در دوران بارداری مقادیر زیاد ریشه شیرین بیان مصرف کردند، احتمال تولد نوزاد با اختلالات مغزی بیشتری داشتند. در نتیجه مصرف این ماده در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی شود.
ریشه شیرین بیان با داروهای مختلفی نیز تداخل دارد. از جمله این داروها می توان به داروهای درمان پرفشاری خون، داروهای رقیق کننده خون، داروهای کاهش کلسترول و چربی، داروهای دیورتیک و داروهای NSAID اشاره کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا