شیرین بیان برای معده چگونه مصرف شود

شیرین بیان برای معده چگونه مصرف شود

شیرین بیان برای معده چگونه مصرف شود

از قدیم‌الایام شیرین بیان در درمان دردهای معده مورد استفاده بوده و امروز هم به عنوان جایگزین مناسب داروهای شیمیایی برای معده کاربرد دارد. خواص شیرین بیان برای معده باعث شده تا از ریشه، عصاره و عرق آن به عنوان درمانی گیاهی برای التهاب معده استفاده شود. البته این نکته را نباید فراموش کرد که مصرف مرتب و روزانه شیرین بیان به صورت دارو و قرص عوارض خطرناکی به دنبال دارد. در این بخش از مقالات احمدی شیرین بیان به شیرین بیان برای معده چگونه مصرف شود می پردازیم. با ما همراه باشید.

بد نیست با خواص عرق شیرین بیان هم آشنا شوید

شیرین بیان برای معده چگونه مصرف شود
شیرین بیان برای معده چگونه مصرف شود

اگر عرق شیرین‌بیان خریده‌اید و روی دستتان باد کرده است و نمی‌دانید چه خواصی ممکن است داشته باشد، به لیست زیر نگاهی بیندازید. در این لیست برخی از خواص عرق شیرین بیان که به آن نسبت می‌دهند، آورده شده است.

 • درمان زخم معده و اثنی‌عشر
 • رفع عفونت ریه
 • تقویت اعصاب
 • تقویت گوارش
 • ضدآسم
 • آنتی‌باکتریال

خواص شیرین بیان برای سیستم گوارشی

استفاده از عصاره شیرین بیان در پزشکی سابقه ای طولانی دارد و یافته ها نشان می دهد که عصاره آبی شیرین بیان از بیش از 2000 سال پیش تهیه و در درمان بیمای های مختلف خصوصا بیماری های مربوط به دستگاه گوارش مورد استفاده قرار می گرفته است. کاربردهای سنتی شیرین بیان عمدتاً در درمان زخم معده، خلط آور برای سرفه و برونشیت بوده است (1).

خواص شیرین بیان برای معده

زخم معده و اثنی عشر سالانه هزاران نفر را درگیر می کند و یکی از شایع ترین اختلالات گوارشی است. دلایل مختلفی ممکن است سبب ایجاد زخم معده شود ولی به طور کل هر آنچه که سبب شود سرعت تخریب غشای معده از سرعت ترمیم آن بیشتر شود سبب ایجاد زخم معده می گردد. از جمله دلایلی که سبب زخم معده می شوند می توان به ترشح بیش از حد اسید-پپسین[1]، بازسازی سلولی اندک، ترشح کم موکوس معده و سد مخاطی ضعیف، رشد اپیدرمی و عفونت ناشی از هلیکوباکتر پیلوری[2] اشاره کرد (2).

در یک مطالعه که روی زخم معده انجام شد، دوزهای مختلف عصاره هیدروالکلی شیرین بیان (50-200 میلی گرم بر کیلوگرم) به صورت خوراکی به یک گروه حیوانات مدل، و به گروه دیگر امپرازول و سایمتیدین به ترتیب با دوزهای 30 و 100 میلی گرم (به عنوان داروی زخم معده) داده شد. نتایج نشان داد که تجویز خوراکی عصاره به میزان 1600mg/kg هیچگونه سمیتی نداشت. در عین حال توانست زخم معده ناشی از اسید و اتانول را به صورت قابل توجهی کاهش دهد. عصاره شیرین بیان توانست به طور موثری از تشکیل ضایعات معده ناشی از اتانول جلوگیری کرده و با افزایش عوامل دفاعی مخاط معده مانع از زخم معده شود. نتایج نشان داد که تاثیر عصاره شیرین بیان در درمان زخم معده از امپرازول نیز بالاتر بود

شیرین بیان برای معده چگونه مصرف شود
شیرین بیان برای معده چگونه مصرف شود

شیرین بیان برای معده چگونه مصرف شود

همانطور که در مقدمه اشاره کردیم انواع روش­‌های گوناگونی برای مصرف شیرین بیان وجود دارد. از مصرف ریشه­ آن به طور طبیعی گرفته تا عرق و عصاره­ آن. در این قسمت به بهترین محصولات شیرین بیان برای تسکین و درمان دردهای معده خواهیم پرداخت.

 • برای دل درد بر اثر سو هاضمه بهتر است یک فنجان از جوشانده­ شیرین بیان استفاده شود.
 • برای هضم بهتر غذا یک فنجان جوشانده یا چای شیرین بیان میل شود.
 • برای بهبود زخم معده، از دم کرده­ شیرین بیان استفاده شود. همچنین می­‌توان ریشه­ شیرین بیان را پوست کنده و آسیاب کرد. سپس ۲ گرم از آن را هر روز با عسل مخلوط کرده و میل شود.
 • برای برطرف کردن مشکلات معده از قرص DGL نیز می‌توان استفاده کرد.
 • برای درمان رفلاکس معده نیز می­‌توان از پودر ریشه­ شیرین بیان استفاده کرد. همچنین قبل از هر وعده غذایی، ۱ یا ۲ قرص حاوی ۴۰۰ میلی گرم شیرین بیان مصرف شود.
 • یکی دیگر از محصولات شیرین بیان که خواص بسیار مهمی در درمان مشکلات معده دارد، شربت شیرین بیان است.
 • جوشانده­ شیرین بیان نیز خواص بی‌شماری برای معده دارد از جمله این خواص می­‌توان به درمان معده درد، درد ورم معده، ریفلاکس معده، ترشی معده و رفع نفخ اشاره کرد.

نکته­ مهم در استفاده از شیرین بیان و محصولات آن این است که نباید در استفاده ار آن زیاده روی کرد. مدت ۳ هفته نوشیدن این نوشیدنی‌­ها را ادامه دهید اما بعد از دو هفته مصرف آن­ها را قطع کنید. در صورت هرگونه مشکلی به پزشک مراجعه کنید. حتما قبل از مصرف شیرین بیان و سایر محصولات آن با پزشک مشورت کنید و از عوارض آن آن آگاه شوید. در ضمن به تداخل دارویی شیرین بیان با دیگر داروهای‌تان توجه کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا